Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Wymień kopciucha na kocioł gazowy. Dlaczego warto zainwestować w wymianę źródła ciepła?


Polskie miasta znajdują w się na niechlubnej liście najbardziej "zasmogowanych" miast Europy. Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 znajduje się w naszym kraju. Większość rodzin w Polsce ogrzewa swoje domy energią powstałą ze spalania węgla w indywidualnych paleniskach.

Mimo że w Polsce wzrasta świadomość szkodliwości niskiej emisji oraz jej wpływu a środowisko i organizm ludzki to nadal mamy problem z ogromną ilością "kopciuchów". Szacuje się, że ich liczba wynosi około 3 mln. Kotły te nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Są bezklasowe i emitują od 7 do 23 razy więcej pyłów niż nowoczesne i sklasyfikowane kotły niskoemisyjne.

Zwolennicy palenia węglem podkreślają jego walory ekonomiczne oraz to, że kocioł węglowy nie jest "urządzeniem" skomplikowanym w budowie, a jego instalacja jest dziecinnie prosta. Użytkownicy "kopciuchów" nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że bezklasowy kocioł wcale nie jest taki ekonomiczny, na jaki wygląda. Jak wynika z badań, pozaklasowy kocioł osiąga sprawność ciepłowniczą na poziomie 60 proc. Oznacza to, że kopciuch efektywnie zużywa tylko 600 kilogramów węgla ze spalonej tony. Aż 400 węgla kilogramów marnuje się. Więc korzystanie z takiego źródła energii nie jest wcale ekonomiczne, a co najważniejsze nie jest ekologiczne.

Kocioł kondensacyjny jest zasilany gazem, czyli paliwem nieodnawialnym, ale proces spalania przebiega niemal w stu procentach. Gaz dostarczony do pieca prawie w całości zmienia się na energię, która jest wykorzystywana do ogrzewania domu. Niewątpliwą zaletą kotłów gazowych jest ich wygoda. Kotły gazowe są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają żadnej obsługi i nadzoru. Kotły gazowe charakteryzuje również znacznie mniejsza emisja zanieczyszczeń niż w przypadku spalania węgla. Urządzenia te charakteryzuje również czystość. Brak jest pyłu i popiołu.

Jeśli zdecydujemy się wymienić stare i pozaklasowe źródło ogrzewania na gaz, w pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, czy nasz budynek ma możliwość podłączenia do instalacji gazowej. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to możemy zdecydować się na montaż kotła zasilanego gazem płynnym (LNG), który jest magazynowany w specjalnie przygotowanym zbiorniku na zewnątrz.

Kotły na gaz niemal w stu procentach chronią mieszkańców domu przed zabójczym tlenkiem węgla, czy wydostawaniu się spalin przez komin.  Gdy decydujemy się zamontować kocioł na gaz, to powinniśmy uwzględnić cenę urządzenia oraz późniejsze koszty. Chociaż koszt zakupu takiego urządzenia jest często wyższy niż koszt kotła konwencjonalnego, to inwestycja zwróci się już po 4 latach.

W ramach programu "Czyste Powietrze", który jest finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieca węglowego. Warto zorientować się, czy gmina w której mieszkamy oferuje dodatkowe finansowanie na walkę ze smogiem.

Fot.Agnieszka Radzik

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"