Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Z dieslem nie wiedziesz do Krakowa.Zakaz nawet dla samochodów z 2014r.


Czy Kraków stanie się wkrótce strefą bez obecności diesli? Taką propozycję mają władze wojewódzkie, które chcą poprawić jakość powietrza w mieście. Takie zapisy może przynieść Program Ochrony Powietrza, o którym urzędnicy będą debatować już we wrześniu.

Proponowane przepisy wprowadzają ogromne zamiany. Kierowcy będą mogli poruszać się bez ograniczeń jedynie na północnych i południowych częściach miasta oraz jego wschodniej części. Reszta Krakowa zostanie podzielona na dwie strefy. Pierwsza to centrum i okolice, w której będą mogły poruszać się samochody spełniające normy Euro4 i diesel Euro5 w górę. To jednak nie koniec zmian. Nowe przepisy wprowadza również ograniczenie prędkości do 30 km/h.

W drugiej strefie warunki dla samochodów benzynowych nie zmienią się. Samochody z silnikiem Diesla będą musiały natomiast spełniać wymogi Euro 6. Na wprowadzenie zmian urzędnicy zaproponowali termin "do końca 2025 r.".

Nowe regulacje prawne mogą spowodować "uziemienie" stosunkowo nowych aut. Prawo obejmie sześcioletnie diesle. Wynika to z tego, że  2014 r. obowiązywała norma Euro5. Po Krakowie znacznie łatwiej będzie poruszać się z samochodem z silnikiem benzynowym. W 2026 r. w Krakowie będą mogły jeździć nawet 20-letnie samochody.

Nowy program dla czystego powietrza ma za zadanie wymuszenie na małopolskich samorządach skuteczniejszej walki z smogiem.

smoglab.pl/Oli/Fot.Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"