Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Zanieczyszczenie powietrza spada przez ograniczenia związane z koronawirusem


Dane z Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) potwierdzają spadki stężenia dwutlenku azotu w powietrzu. Głównym powodem poprawy jakości powietrza są ograniczenia w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dane EEA zebrane w ostatnich tygodniach pokazują, w jaki sposób spadło stężenie dwutlenku azotu, zanieczyszczenia pochodzącego głównie z transportu drogowego.  W Mediolanie stężenie NO2 w ciągu ostatnich czterech tygodni było niższe o 24 proc. W Rzymie zaobserwowano spadek NO2 o 26-35 proc. W Barcelonie średni poziom NO2 spadł średnio o 40 proc.

Średnie tygodniowe spadki zanieczyszczenia powietrza zostały obliczone na podstawie danych z aktualnego systemu danych o jakości powietrza w EOG. Dane z EOG są mierzone co godzinę przez 3 tys. stacji monitorowania w krajach europejskich.

Do danych zebranych przez EEA odniósł się dyrektor wykonawczy EEA Hans Bruyninckx. Jego zdaniem rozwiązanie długoterminowych problemów związanych z transportem i jakością powietrza wymaga ambitnej polityki i długofalowych inwestycji.

 

eea.europa.eu/Oli/Fot: Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"