Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Zanieczyszczenie powietrza wymusi zmiany w budowaniu domów i mieszkań


Jak wynika z badań przeprowadzonych przez WHO, w Polsce mamy najniższa jakość powietrza a porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.  Na 20 najbardziej zasmogowanych miast aż 16 znajduje się w Polsce. Co zrobić z problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce?

O problemie smogu w Polsce oraz o tym, jak zmienić budownictwo w Polsce dyskutowali eksperci podczas szczytu klimatycznego ToGetAir w Warszawie.

W ocenie dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrada Płochockiego w Polsce od 25 lat żaden deweloper nie zbudował budynku z piecem węglowym. Jak sam przyznał są pewne elementy do poprawy, a jednym z nich jest wykorzystywanie elewacji budynku. Jak zauważył Konrad Płochocki deweloperzy "wynoszą" się z miast, a pod budowy wycinają spore połacie lasów. Inwestycje za terenami miejskimi powodują straty dla środowiska.

Zdaniem Jakuba Manickiego, który jest przedsiębiorcą i członkiem zarządu w firmach Red Snake i Votum Energy prawdziwą luką w systemie są budynki już istniejące. Jego zdaniem to właśnie one odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza i środowiska. Jak przekonywał, na zachodzie standardem jest modernizacja starych domów do technologii zero-emisyjnej, a sama wymiana kopciuchów nie rozwiąże problemów. Prelegent zwrócił również uwagę na to, że takie programy jak „Czyste Powietrze” są potrzebne, ale tylko na początek.

Sławomir Mazurek z Banku Ochrony Środowiska zauważył, że na rynku instalacji korzystających z OZE występuje spory ruch. Przekłada się to na spadek cen oraz pojawienie się nowych firm zainteresowanych tym polem działalności.

Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland zauważył, że pierwsze debaty o przemianach energetycznych w Polsce rozpoczęły się prawie cztery dekady temu. Jak ocenił, popełnione przez ostatnie dziesięciolecia błędy skutkują wysoką emisją CO2 do atmosfery, co przekłada się na powstawanie smogu, ekstremalnych zjawisk pogodowych i kulejący rynek śmieciowy.

money.pl/Oli/Fot.Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"