Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Zanieczyszczenie powietrza zabija pszczoły miodne


Jak pokazały trzyletnie badania przeprowadzone w Indiach, nawet niskie zanieczyszczenie powietrza może doprowadzić do zgonu 80 proc. pszczół miodnych. Owady te są najważniejszym zapylaczem w Azji Południowej. W ocenie badaczy bez tych owadów krajowa uprawa owoców, warzyw, orzechów i roślin strączkowych może być zagrożona.

Indie to jeden z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. Tylko w 2015 r. z powodu złej jakości powietrza zmarło ponad milion osób. Badacze z indyjskiego Narodowego Centrum Nauk Biologicznych z siedzibą w Bengaluru postanowili sprawdzić, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na pszczoły miodne. Owady te to główni zapylacze w Azji Południowej. Pszczoły te znane są z tego, że budują olbrzymie gniazda, które niejednokrotnie zwisają z wysokich budynków.

Naukowcy z Bengaluru wybrali cztery miejsca, w których poziomy zanieczyszczenia powietrza wahał się od zdrowych do niebezpiecznych, a następnie ocenili kondycję 1800 pszczół.

Pierwszych porównań dokonano na okazach z "zielonej okolicy", w której pracują naukowcy oraz z dzielnicy przemysłowej. Następnie pszczoły zostały sprawdzone pod specjalistycznym mikroskopem. Okazało się, że owady były całe pokryte toksycznymi związkami chemicznymi. Naukowcy zauważyli również, że 80 proc. pszczół, które mieszkają na obszarze o umiarkowanym i silnym zanieczyszczeniu powietrza padło po 24 godzinach.

Specjalistyczne badania pokazały również, że owady żyjące na obszarze o zanieczyszczonym powietrzu miały nieregularne bicie serca, niższy poziom krwinek. Związki chemiczne w powietrzu spowodowały również ekspresję genów.

To pierwsze tego typu badanie, które pokazało, że owady są szczególnie narażone na unoszące się w powietrzu cząstki. W ocenie naukowców wyniki ich badań powinny skłonić światowych przywódców do przemyślenia problemu zanieczyszczonego powietrza. Obecnie walka ze smogiem uwzględnia tylko ludzi. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę korzyści z działalności owadów i pszczół dojdziemy do wniosku, że powinniśmy również podnieść standardy bezpieczeństwa jakości powietrza dla owadów.

ekologia.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"