Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Zanieczyszczone powietrze powoduje miliardowe straty


Jak wynika z szacunków Polskiego Instytutu ekonomicznego przez zanieczyszczone powietrze polska gospodarka traci rocznie 111 mld zł. Jakoś powietrza na tle innych krajów Unii Europejskiej przedstawia się fatalnie, a Polacy płacą za to ogromną cenę.

Zanieczyszczone powietrze – zagrożenie dla zdrowia

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska zawartych w raporcie PIE, w Polsce w 2019 r. przez powietrze zanieczyszczone pyłem PM2,5 przedwcześnie zmarło ok. 43 tys. osób. Ze względu na fatalną jakość Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród trzydziesty trzech przebadanych krajów Unii Europejskiej. Zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie, co zostało potwierdzone w licznych badaniach.

Zanieczyszczone powietrze – przyczyny

Za złą jakość powietrza odpowiada tzw "niska emisja". Jej źródło to przede wszystkim węgiel i drewno spalane w gospodarstwach domowych. Procesy spalania w przemyśle odpowiadają za 13,5 proc. i 21,5 proc emisji pyłów zawieszonych, natomiast "niska emisja" za 46 proc.

Zanieczyszczone powietrze – jak z nim walczyć 

Jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza jest wymiana pozaklasowych kotłów na paliwa stałe. Szacuje się, że ich liczba w Polsce wynosi ok. 3,5 mln. Kolejnym sposobem walki o lepszą jakość powietrza jest termomodernizacja gospodarstw domowych. Niestety w społeczeństwie wciąż jest niska świadomość o zanieczyszczonym powietrzu oraz sposobach walki z tym zjawiskiem.

Czytaj także: Jak się chronić przed smogiem?

Jak uzyskać dofinansowanie

Jeżeli chcesz złożyć wniosek w ramach programu "Czyste Powietrze" i zdobyć dofinansowanie na wymianę pieca, okien, drzwi, montaż nowych źródeł ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, docieplenie budynku, a także montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania zapoznaj się z poniższymi poradami.

Po pierwsze dokonaj analizy swojego budynku. Zobacz, gdzie możesz dokonać takich zmian i modernizacji, by był on bardziej energooszczędny. Spisz swoje uwagi. Jeżeli będziesz miał z tym kłopot zawsze możesz zwrócić się z prośbą do specjalisty, który pomoże Ci oszacować potrzeby. Do wypełnienia wniosku będzie potrzebny właśnie kosztorys niezbędnych modernizacji.

Po drugie zapoznaj się z dokumentami i zasadami udzielania dofinansowania w ramach programu "Czyste Powietrze". Informacje te możesz znaleźć na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz na stronie smogowicze.pl.

Pie.net.pl/Oli/Fot. Flickr Janusz Jakubowski CC BY 2.0)

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"