Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Zanieczyszczone powietrze wpływa na ekspresję genów


Od dawna wiadomo, że przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu jest powodem groźnych chorób układu oddechowego. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego (np. astmy, zapalenia płuc, chroniczny kaszel, niewydolność płuc i przewlekłe zapalenia oskrzeli), chorób układu krążenia (np. miażdżycy, nadciśnienia, zawału), alergii, problemów z układem nerwowym (np. z pamięcią, koncentracją), występowania nowotworów (np. rak krtani, płuc, gardła), problemów z płodnością, czy obniżenia odporności na różnego rodzaju infekcje. Smog jest również powodem przedwczesnych zgonów.

Ekspresja genów, to inaczej proces, który pozwala na odkodowanie informacji umieszczonej w genie oraz przepisanie jej na produkty genu, którymi są RNA lub białko. Mówiać prościej, ekspresja genów, to ujawnienia fenotypowej informacji genetycznej.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Monash University budzą obawy, że nawet krótkotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu może wpływać na ekspresję genów.  Badania przeprowadzone pod kierownictwem profesora Yuming Guo z  Monash School of Public Health and Preventive Medicine, oraz jego współpracowników z Nagasaki University w Japonii oraz Cambridge University w Wielkiej Brytanii obejmowały przebadanie próbek krwi od 266 par bliźniaków (192 identyczne i 74 dwujajowe), a także 165 rodziców w Brisbane w latach 2005–2010. Okresy zbierania próbek zostały dopasowane do danych z siedmiu stacji mierzących jakość powietrza w okolicach Brisbane.

Naukowcy, którzy zajmowali się badaniem ekspresji genów związanych ze stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym odkryli, że nawet niski poziom zanieczyszczenia powietrza w Brisbane doprowadził do zmian w ekspresji genów.

eurekalert.org/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"