Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Zdjęcia lotnicze pomogą zlokalizować "kopciucha"


W ostatnim czasie w Warszawie normy dotyczące jakości powietrza zostały przekroczone. W niektórych rejonach miasta powietrze było do tego stopnia fatalnej jakości, że wskaźniki smogu pokazywały kolor czerwony.

Smog w Warszawie to skutek bezwietrznej pogody, palenia w piachach śmieci, spalin samochodowych, unosu wtórnego. Jak informuje Transport-Publiczny.pl Warszawa przygotowywane spis budynków pod względem wpływu na zanieczyszczenie powietrza. W stolicy jest ok. 200 tys. budynków. Ich całkowita inwentaryzacja jest praktycznie niemożliwa. W oczekiwaniu na ogólnopolskie metody inwentaryzacji Warszawa stworzyła własne metody.

Pierwszy etap to zagregowanie danych. Do systemu trafiły protokoły  interwencji Straży Miejskiej oraz informacje pozyskane w ramach ekologicznej akcji edukacyjnej. Drugi etap to wizyty w budynkach, Rozważana jest opcja współpracy z kominiarzami. Trzeci etap to robienie zdjęć lotniczych dzięki, którym zostaną wytypowane kolejne budynki do inspekcji.

Na wstępie udało się wytypować 8 tys. lokali, które nie są podłączone do żadnej instalacji cieplnej. Jak ocenił Jacek Kisiel, zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy istnieje prawdopodobieństwo, że w lokalach tych znajdują się piece na paliwo stałe.

Informacja została przekazana w trakcie trwania Kongresu Czystego Powietrza, który odbył się 26 lutego 2020 roku. Zgodnie z zapowiedziami projekt miał ruszyć w kwietniu lub maju. Ze względu na epidemię koronawirusa plany zostały odłożone w czasie.

transport-publiczny.pl/Oli/Fot. Smogowicze.pl

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"