Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Zdjęcia satelitarne pokazują poprawę jakości powietrza


Jak wynika ze zdjęć opublikowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną jakość powietrza w europejskich miastach takich, jak Bruksela, Paryż, Madryt, Mediolan i Frankfurt poprawiła się. Miasta te wykazały zmniejszenie średnich poziomów zanieczyszczenia w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Ze względu na zmiany pogodowe zdjęcia opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną były wykonywane 20 dni. Zdjęcia, na których były widoczne zachmurzenia, zostały wykluczone.

Naukowcy z Regionalnej Agencji ochrony Środowiska w Lombardii w oparciu o zdjęcia stwierdzili, że jest jeszcze zbyt wcześniej, aby wyciągnąć wnioski z danych dotyczących jakości powietrza.

W samym Madrycie odnotowano spadek zanieczyszczenia powietrza o  56 proc. po tym, jak rząd w Hiszpanii zabronił „nieistotnych” podróży.

Zanieczyszczanie powietrza może powodować choroby groźne dla życia, takie jak rak płuc, udar mózgu. W samej Europie zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

News.sky/Oli/Fot. Esa.int

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"