Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

SMOG czym jest i jak go pokonać?

Polski węgiel jest nazywany czarnym złotem. Dostarcza nam blisko 94 proc. wytwarzanej energii, ale dla wielu jest zagrożeniem, które należy natychmiast wyeliminować z energetyki. Eksperci słusznie zauważają, że Europa musi zmienić swoje stare przyzwyczajenia - odejść od węgla i przemienić sektor energetyki.

W wielu domach w Polsce węgiel nadal jest spalany w starych bezklasowych piecach i jest jednym ze źródeł niskiej emisji. Ten rodzaj emisji jest szczególnie niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia. Oblicza się, że rocznie ok. 45 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.

O problemie smogu w Katowicach, jego źródłach, kosztach i zagrożeniach dla zdrowia rozmawiają następujący prelegenci:

 

2020-11-20
18:00
Katowice Online
Oglądaj na żywo

20-11

18:00

Oglądaj na żywo

20-11

18:00

Z kim porozmawiamy

Artur Badyda

dr hab. inż.

Dr hab. Inż. Artur Badyda prof. Politechniki Warszawskiej na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska. Kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska. Specjalista z zakresu procesów zarządzania ochroną środowiska. W pracach naukowych zajmuje się oddziaływaniem zanieczyszczeń powietrza na środowisko, a przede wszystkim na zdrowie człowieka. Członek zespołu do spraw wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie przy Ministrze Zdrowia, Przewodniczący Komisji Młodzieży w Naczelnej Organizacji Technicznej, członek zespołu do spraw zanieczyszczenia powietrza w Urzędzie M.St. Warszawy.
Tadeusz Zielonka

dr hab. n. med.

Dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka to specjalista z zakresu chorób płuc i chorób wewnętrznych. Lekarz akredytowany przy Ambasadzie Francji w Warszawie i adiunkt w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autor i współautor ponad 40 książek o tematyce choroby układu oddechowego.
Marian Szołucha

Instytut prawa gospodarczego

Dr Marian Szołucha polski ekonomista, nauczyciel akademicki i publicysta. Wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Społecznej Akademii Nauk. Autor i współautor kilku książek i kilkunastu artykułów z zakresu ekonomii. Ekspert Instytutu Prawa Gospodarczego.
Mariusz Skiba

Wiceprezydent miasta Katowice

Wychował się i mieszka w Katowicach. Absolwent politologii Uniwersytetu Śląskiego i zarządzania i inżynierii produkcji Politechniki Śląskiej. Dodatkowo ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektem europejskim. Pracował w Urzędzie Miasta Katowice oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Od 2008 roku pełni funkcję Skarbnika Komitetu Powiatowego PiS. W latach 2010-2014 pełnił funkcję Radnego Miasta Katowice. Pracował w Komisjach Budżetu oraz Infrastruktury i Środowiska, gdzie od 2013 roku był jej Przewodniczącym. Od grudnia 2014 r. powołany na stanowisko Wiceprezydenta Miasta Katowice. Odpowiada m.in. za Wydział Kształtowania Środowiska, Wydział Funduszy Europejskich i Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Katowice. Hobbystycznie uprawia koszykówkę i bieganie. Czas wolny lubi spędzać aktywnie w górach i z rodziną.
Emilia Konopka-Górna

mgr inż. Emilia Konopka-Górna

naczelnik wydziału ds. jakości powietrza w Departamencie Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz krajowy punkt kontaktowy do konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości (LRTAP)

Program

18
Rozpoczęcie debaty
Rozpoczęcie debaty
20
Zakończenie debaty
Zakończenie debaty
"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"