Polska zmaga się z ogromnym problemem zanieczyszczenia powietrza, nasze miasta regularnie znajdują się w czołówce najbardziej "zasmogowanych" miast Europy. W najnowszym raporcie WHO wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż 36 jest polskich. Pogorszyliśmy wynik z 2016 roku kiedy to 33 polskie miasta znalazły się w tym niechlubnym zestawieniu. Jak pokazują badania problem niskiej świadomości dotyczącej zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie aktualny wśród mieszkańców terenów wiejskich.
Stacje wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska znajdują się w większych ośrodkach przez co mieszkańcy wsi nie są na bieżąco informowani o stopniu zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. Sytuację pogarsza brak wiedzy i bagatelizowanie szkodliwości spalania śmieci w kotłach do ogrzewania indywidualnego.
Brakowało do tej pory kampanii, która w wyrazisty sposób edukowałaby społeczeństwo o konsekwencjach jakie niesie za sobą spalanie plastików w piecach czy wycinanie filtrów DPF w samochodach z silnikiem Diesla.
Niestety te złe praktyki są przez wielu uznawane za przykład pozytywnego cwaniactwa czy sprytnego radzenia sobie. Analogicznie do wciąż obecnego w naszym społeczeństwie cichego przyzwolenia na jazdę po alkoholu. Tymczasem jeśli chcemy wyeliminować takie zachowania to najpierw musimy doprowadzić do ich społecznego potępienia.
Projekt „Poślij smoga do pieca” zakłada szeroką kampanię edukacyjną związaną z wyjaśnieniem problematyki i skutków smogu, wynikających z tego zagrożeń, sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza oraz możliwości skorzystania z programów dotacyjnych.
Kampania „Poślij Smoga do pieca” ma także promować system dopłat z budżetu państwa/samorządu do indywidualnych inwestycji związanych z likwidacją niskiej emisji (wymiany źródła ogrzewania, dociepleń domów jednorodzinnych etc.). Chcemy wesprzeć Samorządy i uprościć potencjalnym beneficjentom sposób wyszukiwania informacji.