Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Łukasz Wykrota: Rower to najbardziej ekologiczny środek transportu


Pierwszy rower został skonstruowany w 1817 r. przez niemieckiego barona Karla von Draisa. Początkowo był napędzany i sterowany w całości przez człowieka i w niczym nie przypominał znanych nam konstrukcji. Pomysł dość szybko podchwycili inni wynalazcy, którzy modyfikowali i udoskonali dzieło von Draisa.

Denis Johnson z Londynu stworzył ulepszoną wersję pomysłu niemieckiego hrabiego. Jego rower był wykonany z drewna i miał przednie sterowanie. Nie posiadał on jednak pedałów, wiec jeżdżący musiał polegać na sile mięśni nóg.

Z biegiem czasu zmieniał się wygląd ramy. Pojawiły się pedały i wygodne siodełka. Metalowe koła zostały zastąpione drewnianymi a finalnie szprychowymi. Pojawiły się amortyzatory zarówno przednie, jak i tylne. Idea pozostała jednak ta sama i niezmienna od 1817 r. Szybki i zdrowy sposób transportu.

Rower to najbardziej ekologiczny środek transportu. Nie emituje do atmosfery żadnych zanieczyszczeń, ponieważ nie jest on napędzany żadnym paliwem. Gdy wybierzemy rower jako nasz środek transportu, nie poniesiemy wysokich kosztów jego eksploatacji. Usterki zdarzają się niezwykle rzadko, a koszt ich naprawy jest znacznie niższy niż w przypadku samochodu.

Jazda na rowerze to również poprawa kondycji fizycznej i psychicznej. Jak wynika z badań, jazda na rowerze to od 300 do 600 spalonych kcal.

O rowerze i jego zaletach rozmawiamy z prawdziwym pasjonatem "dwóch kółek". Łukasz Wykrota ze Stowarzyszenia "Sprężyści" oprowadził nas po Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu i podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem o tym środku transportu.

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"