Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

W Izraelu zanieczyszczenie powietrza spadło o 30 procent


Jak wynika z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Ochrony Środowiska Izraela spadek aktywności gospodarczej oraz ograniczenie korzystania z transportu publicznego poprawiło jakość powietrza w Izraelu.

W ocenie ministerstwa środowiska spadek aktywności gospodarczej i transportowej ma związek z pojawieniem się w Izraelu koronawirusa. Jak wynika z obliczeń, stężenie dwutlenku azotu w atmosferze spadło do 30 proc. poniżej średnich poziomów.

Ograniczenie kontaktów społecznych poprzez wspólne korzystanie z transportu publicznego sprawiło, że aktywność transportu publicznego o 50 proc, w Jerozolimie, o 60 proc. w Tel Awiwie i 85 proc. w rejonie Sharon.

Izraelski krajowy system monitorowania jakości powietrza przeanalizował dane za ostatni tydzień i porównał je ze średnią z ostatniego miesiąca. Jak pokazują testy wykonane przez dr Ilana Levy’ego, stężenie NO2 spadło o 10 mikrogramów na metr sześcienny. Między 1 stycznia, a 11 marca 2020 r.

W ocenie Ministerstwa Ochrony Środowiska Izraela nie można jednoznacznie stwierdzić, że poprawa jakości powietrza to wynik wyłącznie ograniczenia transportu. Na poprawę jakości powietrza wpłynęły również warunki pogodowe.

globes.co.il/Oli/Fot. Pixabay 

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"