Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Mieszkańcy Rybnika idą na wojnę ze smogiem, chcą zadośćuczynienia, odszkodowania i działań zapobiegawczych.


Dziewięciu mieszkańców Rybnika wezwało województwo śląskie do zapłaty 5 tys. złotych w związku z panującym w mieście zanieczyszczeniem powietrza. Pomysł podjęcia tak radykalnych kroków powstał przy współpracy z Rybnickim Alarmem Smogowym oraz Rybnickiej Rady Kobiet. Do akcji przyłączył się również poseł Ziemi Śląskiej Maciej Kopiec.

Zdesperowani mieszkańcy Rybnika zwrócili się o pomoc i wsparcie prawne do Fundacji Frank Bold. Radca prawny Miłosz Jakubowski z Fundacji Frank Bold złożył na ręce Marszałka Województwa Śląskiego przedsądowe wezwanie do zapłaty zadośćuczynienia, odszkodowania oraz podjęcia niezbędnych kroków, które poprawią jakość powietrza w Rybniku.

Część Rybniczan domaga się również odszkodowania z tytułu poniesionych kosztów za zakup masek antysmogowych oraz oczyszczaczy powietrza. Wysunięte żądania są następstwem zaniechań województwa śląskiego w zakresie skutecznej ochrony jakości powietrza.

Pełnomocnik Rybniczan wnosi również o podjęcie natychmiastowych działań, które doprowadzą do zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów i substancji do powietrza i możliwe jak najszybsze osiągnięcie obowiązujących standardów poprzez opracowanie przez Zarząd Województwa Śląskiego stosownych aktów prawnych.

Rybniczanie zaznaczają, że w przypadku odmowy zapłaty sprawa zostanie skierowana do sądu. Mieszkańcy Rybnika od wielu lat domagają się zaostrzenia przepisów i jak najszybszego wyeliminowania kopciuchów. Zarząd Województwa Śląskiego dwukrotnie odmówił prac nad zaostrzeniem przepisów antysmogowych dla Rybnika.

W ocenie rybniczan jakość powietrza w województwie śląskim jest fatalna, a na poprawę jakości powietrza się nie zanosi. Rybnik w okresie jesienno-zimowym osiąga rekordowe poziomy zanieczyszczenia powietrza.

W przypadku zapłaty żądanej kwoty zostanie ona przekazana na cel społeczny.

rybnik.com.pl/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"