Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Wuhan na światowej liście najbardziej zanieczyszczonych miast


Jak wynika z raportu dotyczącego jakości powietrza na świecie opublikowanego przez IQAir Group i Greenpeace, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców narażonych na działanie pyłu PM 2,5 najbardziej zanieczyszczony kraj to Bangladesz, który wyprzedził Pakistan, Mongolię, Indię i Afganistan.

Spośród miast liczących powyżej 10 mln mieszkańców największe stężenie pyłu PM 2,5 występuje w New Delhi. Drugie miejsce na liście zajmuje miasto Lahore w Pakistanie. Kolejne miejsca to Dhaka, Kalkuta, Linyi i Tiencin, Dżakarta oraz Wuhan.

Wuhan pod względem zanieczyszczenia powietrza wyprzedziło inne chińskie miasta takie jak Pekin i Chengdu.

Z raportu wynika również, że ilość pyłu PM 2,5 w powietrzu zmniejszyła się w Chinach o 20 proc w porównaniu do 2018 r. Niestety, ale nadal 117 z 200 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajduje się w Chinach. Tylko 2 proc. chińskich miast cechuje nieprzekraczalna ilość PM 2,5 w powietrzu.

W Europie najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w Polsce i we Włoszech. Na 1000 najbardziej zanieczyszczonych miast 39 znajduje się w Polsce, a 31 we Włoszech.

Sporządzony raport jest oparty na danych zebranych z niemal 5 tys. miast na całym świecie.

Rp.pl/Oli/Fot. Freepik

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"