Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Jak się chronić przed smogiem?


Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Temperatury często spadają do okolic zera, a powietrze przybiera szarą barwę. Smog jest najbardziej niebezpieczny dla ludzi starszych, dzieci, kobiet w ciąży, osób cierpiących z powodu chorób układu oddechowego, a także układu krążenia. Jak zabezpieczyć przed nim siebie i swoich bliskich? Istnieją metody, które w znacznym stopniu pozwolą przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi zanieczyszczeń na nasze zdrowie. Poniżej przedstawimy kilka porad chroniących nas przed szkodliwymi substancjami.

 1. Zwracaj uwagę na komunikaty w mediach o stanie powietrza. Śledź lokalny monitoring stężeń pyłów.

 2. Pamiętaj, że zawsze przed wyjściem z domu możesz sprawdzić jakość powietrza, jaka panuje w twojej okolicy. Ostrzeżenia dotyczące groźnego dla zdrowia stężenia zanieczyszczeń można sprawdzić na stronach internetowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz na stronach Urzędu Marszałkowskiego. Pomocne mogą się okazać również aplikacje poświęcone jakości powietrza: Jakość powietrza w Polsce, SmokSmog, Zanieczyszczenie Powietrza.

 3. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, pamiętaj, by w godzinach szczytu nie otwierać okien w pomieszczeniach.

 4. Zaopatrz się w certyfikowane maski ochronne (przeciwpyłowe), które pozwolą ograniczyć wnikanie zanieczyszczeń do układu oddechowego.

 5. Postaraj się ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu w dni, kiedy przekroczone są normy smogowe.

 6. Zadbaj o oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach. Z pomocą mogą przyjść tutaj oczyszczacze powietrza. Dobry oczyszczacz przy stałym dopływie powietrza wentylacyjnego zmniejsza stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniu o połowę. Innym, lepszym sposobem poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach jest zainstalowanie nawiewników powietrza z filtrem. 

 7. Zadbaj o to, by w pomieszczeniach, w których przebywasz znajdowała się odpowiednia ilość roślin doniczkowych.

 8. Sprawdź stan okien i w razie konieczności jak najszybciej wymień je na nowe, np. wyposażone w specjalne nawiewniki z filtrem antysmogowym.

 9. Jeśli cierpisz na choroby układu krążenia lub oddechowego, skontaktuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że dzieci należą do grupy najwyższego ryzyka. Jest jednak kilka rzeczy, które rodzice mogą zrobić, by zminimalizować szkodliwy wpływ smogu na zdrowie ich dzieci. Oto kilka przykładowych porad:

 1. Pamiętaj, żeby zwracać dziecku uwagę, by oddychało przez nos. To naturalny filtr powietrza.

 2. W dni, w których odnotowano wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, zostań z dzieckiem z domu. Wyjścia na zewnątrz ogranicz w takich sytuacjach do minimum.

 3. Podawaj dziecku napoje. Dzięki spożywaniu dużej ilości płynów, część zanieczyszczeń przyklei się do wilgotnych ścianek gardła zamiast trafić do płuc.

 4. Organizuj wyjazdy poza miasto. Krótkie przerwy od wdychania zanieczyszczonego powietrza pozytywnie wpływają na zdrowie.

 5. Podróżując samochodem wybieraj mniej ruchliwe trasy. Pamiętaj, by zamknąć okna i ustawić wentylację na obieg zamknięty.

 6. Postaraj się, by pokój dziecka urządzać w pomieszczeniu, którego okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę.

 7. Zadbaj o to, by dieta dziecka była bogata w witaminy A, C i E oraz selen, pomagające organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników, które przyczyniają się do rozwoju astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Przygotuj menu z produktów t.j. kapusta, brokuły, seler naciowy, pietruszka, cebula, czosnek oraz maliny, jeżyny, czarne jagody, borówki amerykańskie, aronia, a także kurkuma, kakao, soja i oliwa z oliwek.

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"