Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Smog w Polsce na celowniku Komisji Europejskiej


Komisja Europejska postanowiła zabrać się za problem smogu, który występuje w polskich miastach. Nie chodzi jednak o konkretne zjawisko, ale brak odpowiednich przepisów prawnych, które dawałyby podstawę do sądowego dochodzenia swoich praw w związku z zanieczyszczenie powietrza.

Pierwsze działania Komisji Europejskiej związane z jakością powietrza w Polsce rozpoczęły się cztery lata temu.Teraz przybrały one na sile. Decyzja Komisji Europejskiej jest związana z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy.

Na ten moment sytuacja ma charakter uchybienia. Od tego czasu Polska ma 4 miesiące na podjęcie działań, a konkretnie na ustosunkowanie się do skierowanej przez Komisję Europejską wezwania do usunięcia "problemu".

Polska cały czas może podjąć działania, aby Komisja Europejska nie musiała wdrażać kolejnego etapu wszczętej procedury.

Komisja Europejska zauważyła również, że brak odpowiednich regulacji prawnych występuje również w Bułgarii. Oznacza to, że zarówno Polska, jak i Bułgaria będzie musiała wdrożyć odpowiednie regulacje prawne.

twitter Leszek Miller/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"