Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Owady nie chcą zapylać kwiatów przez zanieczyszczone powietrze


Jak wynika z badań opublikowanych na łamach "Journal of Chemical Ecology", wskutek zanieczyszczenia powietrza zapach kwiatów może przestać przyciągać owady. Oznacza to, że owady przestaną je zapylać.

Naukowcy z Niemiec i Stanów Zjednoczonych nie mają wątpliwości. Ćmy zawisaki i tytoniowe tracą zainteresowanie kwiatami, które zwykle zapylały. Do eksperymentów wykorzystano ozon, który zaburzał komunikację zapachową między kwitami, a owadami.

Zapylanie kwiatów jest kluczowe dla funkcjonowania przyrody. Wrażliwość owadów na zapach to efekt wielu milionów lat ewolucji. Jak stwierdził Markus Knadel jeden z naukowców zawisak tytoniowy to doskonały model do badań. Owad ten nie tylko jest wabiony przez zapach kwiatów, ale również wykorzystuje wzrok do lokalizowania kwiatów.

W celu przeprowadzenia badań naukowcy wykonali analizę chemiczną bukietu zapachowego kwiatów, a następnie zrobili to samo, ale z dodatkiem ozonu. Do badań posłużyła metoda chromatografii gazowej, która pozwala rozpoznać kilkaset składników związku chemicznego.

Jak opisuje Knaden, po dodaniu do bukietu zapachowego ozonu owady straciły zainteresowanie zapachem kwiatów.

farmer.pl/Oli/Fot.Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"