Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Alergia na smog istnieje. Naukowcy z Krakowa potwierdzają.


Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego po pierwszych w Polsce i prawdopodobnie na świecie badaniach reakcji krwi zdrowych osób na pył zawieszony dowiedli, że istnieje alergia na smog. Wynik badań pokazał, że mieszkańcy miast o niekorzystnym stężeniu pyłów zawieszonych są narażeni na alergię a środków na odczulenie nie ma. 

Naukowcy  badali krew od dwóch typów osób. Pierwsza grupa składała się z osób, którzy nie mają żadnej alergii. Drugą grupę stanowiła krew pobrana od osób z alergią na pyłki brzozy. W laboratorium krew wyeksponowano na krakowski smog. Próbki smogu zostały zebrane z mierników pyłu zawieszonego PM2,5.

Wyniki badań pokazały, że pył PM2,5 spowodował reakcję alergiczną u 75 proc. osób z pierwszej grupy badanych. W przypadku osób uczulonych na pyłki z brzozy reakcja wzrosła aż o 83 proc. osób.

Profesor Ewa Czarnobliska, która jest kierownikiem badań potwierdziła, że smog jest alergenem, a to odkrycie jest pionierskie. Jednak jak zauważyła na alergię wywołaną smogiem nie będzie się można odczulić.

bezprawnik.pl/Oli/Fot.Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"