Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Unia Europejska chce zaostrzyć przepisy dotyczące ochrony środowiska


Komisja Europejska planuje zmienić przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Nowe regulacje mają być bardzo surowe co w konsekwencji przyczyni się do poprawy zdrowia obywateli UE.

Komisja Europejska w opublikowanym planie określa cele na drodze do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do 2030 roku.

Jak powiedział komisarz UE ds. środowiska Virginius Sinkevicius: “Zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływa na nasze zdrowie, zwłaszcza na grupy najbardziej narażone społecznie, a także jest jednym z głównych czynników powodujących utratę różnorodności biologicznej. Rola UE, by przewodzić globalnej walce z zanieczyszczeniami, jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek”

Plan przygotowany przez Unię Europejską zakłada zmniejszenie zgonów o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. Jak wynika z danych w samym 2018 r. 380 tys. przedwczesnych zgonów spowodowanych było fatalną jakością powietrza. 

Komisja Europejska  oświadczyła, że w 2022 roku dokona przeglądu limitów zanieczyszczenia powietrza w UE. Wszystko po to, aby lepiej dostosować je do przyszłych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Bardziej rygorystyczne regulacje mają być zaproponowane również wobec pojazdów. Inne cele na 2030 rok obejmują m.in. 50-procentową redukcję odpadów plastikowych w morzu.

 

pap.pl/Oli/Fot. Pixabay

 

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"