Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Zanieczyszczone powietrze powoduje uszkodzenia mózgu.


Zanieczyszczone powietrze ma ogromny i negatywy wpływa na nasz organizm. Przebywanie w toksycznej atmosferze może powodować groźne choroby. Na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza są narażeni wszyscy, a w szczególności osoby starsze i dzieci. Okazuje się jednak, że zanieczyszczone powietrze wpływa również na mózg.

 

Do takich wniosków doszła Deborah Cory-Slechta specjalizująca się w neurotoksykologii oraz Guenter Oberdoerster, który zajmuje się badaniem zanieczyszczonego powietrza. Eksperyment został przeprowadzony na myszach, które przebywały w specjalnej komorze wypełnionej cząstkami mającymi naśladować zanieczyszczone powietrze. Myszy przebywające w zanieczyszczonym powietrzu miały stany zapalne mózgu oraz nieprawidłowości strukturalne. Naukowcy odkryli również, że myszy narażone na działanie zanieczyszczonego powietrza zmieniły zachowania społeczne podobne do zachowań dzieci z autyzmem. Co ciekawe po śmierci myszy odkryto, że ich mózgi wskazały stan zapalny i zmniejszoną ilość substancji białej. Myszy miały również powiększone komory mózgu.

Zanieczyszczone powietrze jest znane jako czynnik powodujący choroby płuc, układu immunologicznego, krwionośnego i oddechowego. Niektórzy naukowcy twierdza również, że smog może powodować takie choroby jak autyzm, Parkinson, czy Alzheimer, demencja.

cen.asc.org/Oli/Fot. Pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"