Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Aspiryna chroni przed wpływem smogu?


Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wraz z naukowcami z Chin badając wpływ smogu na zdolności poznawcze odkryli, że osoby starsze przyjmujące leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, są lepiej chronieni przed niektórymi szkodliwymi dla zdrowia substancjami zanieczyszczonego powietrza.

Badanie przeprowadzono na grupie 1 tys. białych mężczyzn w Bostonie po okresie, w którym jakość powietrza nad Bostonem była bardzo zła. Polegało na wypełnieniu testów sprawdzających pamięć, koncentrację i zdolność logicznego myślenia i zostało przeprowadzone. Wyniki pokazały, że nawet niewielkie ilości pyłów zawieszonych (PM) i sadzy może skutkować pogorszeniem funkcji poznawczych w perspektywie krótkoterminowej. 

Starsi uczestnicy badań, którzy przyjmowali kwas acetylosalicylowy znany również jako aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), uzyskali w testach znacznie lepsze wyniki.  

Jak przyznają naukowcy, mimo widocznej korelacji między przyjmowaniem NLPZ a narażenia na smog na obecnym etapie badań nie są wstanie ustalić co za to odpowiada.

Jak przekonuje Andrea Baccarelli, ekspert ds. zdrowia środowiskowego i jeden ze współautorów badań, trzeba przeprowadzić dalsze badania w celu zbadania wpływu smogu na nasz mózg oraz roli leków ochronnych. 

focus.pl/Oli/Fot.pixabay

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"