Jak alarmuje prof. Rodryg Remlau z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wśród osób, u których lekarze wykrywają raka płuc, coraz częściej pojawiają się osoby niepalące. W ocenie lekarza powodem jest zanieczyszczone powietrze.
Rak płuc najczęściej kojarzy się z palaczami. Jednak onkolodzy coraz częściej zwracają uwagę na to, że ten groźny nowotwór występuje u osób niepalących. Niepokojące jest to, że wśród chorych są osoby w młodym wieku często przed czterdziestym, a nawet trzydziestym rokiem życia.
Jak twierdzi prof. Rodryg Remlau, wzrost zachorowań na nowotwór ma związek z zanieczyszczeniem powietrza. Wśród chorych osób są takie, które uprawiają sport, intensywnie ćwiczą i biegają w maratonach.
Jak przykład można wskazać męża Aleksandry Wilk, założycielki strony na FaceBook’u dla osób z rakiem. Jej mąż uprawiał sport, nie palił, nie przebywał wśród palaczy, a mimo to zachorował w wieku zaledwie 40 lat.
W Polsce na raka płuc umiera 23 tys. osób. Wyleczalność wynosi zaledwie 14-15 proc. Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj nowotworu jest późno wykrywalny.
gazetaprawna.pl/Oli/Fot. Wikimedia/ Hellerhoff - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36712376