Mam konto
Nie mam konta

Zaloguj się

Jak uzyskać dofinansowanie?


Chcesz zdobyć dofinansowanie na bardziej ekologiczny i ekonomiczny dom? Interesuje Cię dbałość o naszą planetę, ale też o lepsze środowisko w którym żyjesz? Poniżej znajdziesz kilka porad, jak krok po kroku ubiegać się o fundusze na ten cel.

 

Jeżeli chcesz złożyć wniosek w ramach programu „Czyste Powietrze” i zdobyć dofinansowanie na wymianę pieca, okien, drzwi, montaż nowych źródeł ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, docieplenie budynku, a także montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania zapoznaj się z poniższymi poradami.

 

Po pierwsze dokonaj analizy swojego budynku. Zobacz, gdzie możesz dokonać takich zmian i modernizacji, by był on bardziej energooszczędny. Spisz swoje uwagi. Jeżeli będziesz miał z tym kłopot zawsze możesz zwrócić się z prośbą do specjalisty, który pomoże Ci oszacować potrzeby. Do wypełnienia wniosku będzie potrzebny właśnie kosztorys niezbędnych modernizacji.

 

Po drugie zapoznaj się z dokumentami i zasadami udzielania dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. Informacje te możesz znaleźć na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pod adresem: https://www.nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/

 

Po trzecie, wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie. Możesz zrobić to na kilka sposobów:

 

  • Elektronicznie z podpisem kwalifikowanym za pomocą ePUAP;

  • Poprzez Portal Beneficjenta (musi to być portal WFOŚiGW właściwy dla miejsca zamieszkania). Tutaj trzeba się zarejestrować i pobrać formularz wniosku wraz z załącznikami;

  • W oddziale WFOŚiGW;

  • We właściwym urzędzie gminy.

Po czwarte – tutaj następuje weryfikacja Twojego wniosku. Musisz pamiętać, że konieczne jest uzgodnienie tzw. wizyty dopuszczającej. Wówczas odwiedzi Cię przedstawiciel WFOŚiGW, który dokona weryfikacji danych zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.

 

Po piąte – podpisz umowę o dotację w oddziale WFOŚiGW.

 

Po szóste – zacznij realizację przedsięwzięcia. Od podpisania umowy masz na to 24 miesiące.

 

Po siódme – złóż wniosek o płatność. Środki też mogą być wypłacane w transzach po realizacji kolejnych etapów przedsięwzięcia.

 

Po ósme – potwierdź realizację celów i zaproś przedstawiciela WFOŚiGW. Sprawdzi on prawidłowość rozliczenia ze stanem faktycznym.
To wszystko!

 

Polski Alarm Smogowy poinformował, że w Polsce do wymiany wciąż jest ponad 3 mln starych pieców węglowych! Wypełnij wniosek i spraw, by polskie miasta wreszcie zniknęły z czołówki najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej.

 

 

 

"Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treści odpowiada wyłącznie Fundacja Polska Ziemia"